Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Va rog, in data de 01.05,2020 expira contractul colectiv de munca (2 ani valabil), ce modalitate este de prelungirea ccm , trebuie anuntat ITM-ul?
- trebuie reluata procedura de negociere a ccm, multumesc.
Părțile pot hotărî prelungirea aplicării contractului colectiv de muncă, în condițiile stabilite de Legea 62/2011, o singură dată, cu cel mult 12 luni.

In speta, se reia procedura si in urma careia se incheie un act aditional la c.c.m. prin care se stabileste relungirea duratei c.c.m.

Actul aditional se inregistreaza la ITM.
[ link extern ]