Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Norme de venit 2013 Braila
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Norme de venit 2013 Braila

buna ziua

vreau sa deschid un ii pe cod caen 9511/9512

pe oricare judetz intru galati, constanta, cluj, am o suma intre 10000-12000

pe braila, judet in care locuiesc am 40000, suma de 4 ori mai mare, am verificat si in 2012 si la fel suma de 40000

pe 6202 am 30000, in schimb in galati am 14000

mai jos linkurile de pe anaf

[ link extern ]

puteti sa`mi spuneti de ce este de 4 ori mai mare?

orasul este mai mic ca locuitori decat galatiul de ex, numarul de firme pe reparatii it e relativ mic, si orasul este mult mai putin dezvoltat decat galatiul

multumesc

ciprianbr, utilizator
Buna ziua,

Norma de venit reprezinta o sumă fixa stabilita anual de catre directia generala ale finantelor publice judeteana, in functie de specificul activitatii si de zona in care va desfasurati activitatea, in cazul dvs. de finantele din Braila.

Criteriile sunt cele doua subliniate. Numai directia respectiva va poate furniza informatii edificatoare in ce priveste modul de stabilire a normei in cazul activitatii dvs.

Numai bine
Buna ziua si multumesc pentru raspuns

dar dupa parerea dvs de ce pentru un oras ca Braila, mort aproape economic, se pune o norma asa de mare (40000ron), in schimb cea mai mai mare norma pe 9511 (inafara de normal de pe braila) identificata pe romania pe anaf este de 15000 de ron

am incercat sa sun la numarul de pe site, bineinteles ca a intrat automat fax-ul.

[ link extern ]
Buna seara,

Ar putea fi o legatura intre veniturile realizate in mod efectiv din prestarea serviciilor respective sa depaseasca mult norma de venit normala pentru acest tip de activitate in judetul respectiv.
Poate acesta este unul din motivele pentru care s-a stabilit o norma atat de mare. Este insa doar o presupunere.
Oricum este foarte mare, cel putin fata de Bucuresti.

Numai bine
Buna seara

BR - caen 9511 - 40.000, caen 6202 - 30.000

OLT - caen 9511 - 15.000, caen 6202 - 26.000

Bucuresti - caen 9511 - 10.000, caen 6202 - 22.500

diferentele sunt enorme.

am sa ma duc la finante sa vad ce explicatie logica primesc.
ciprianbr a scris:

Buna seara

BR - caen 9511 - 40.000, caen 6202 - 30.000

OLT - caen 9511 - 15.000, caen 6202 - 26.000

Bucuresti - caen 9511 - 10.000, caen 6202 - 22.500

diferentele sunt enorme.

am sa ma duc la finante sa vad ce explicatie logica primesc.

am trimis pe cineva pe contabilitate la finante sa se intereseaza si da acestea sunt normele pe braila. de ce? raspuns: asta este braila

pe acestia oameni nu`i verifica nimeni de ce au stabilit aceste norme enorme?

aproape de 4 ori cat bucurestiu, si de 3 ori cat cea mai mare norma al doilea oras ca norma?

unde ma pot interesa sa aflu detalii de ce s-a stabilit asa o norma enorma inafara de finantele locale

multumesc

ps: are cineva interes sa fie cat mai putine pfa/ii local?