Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Constructie demolata fara autorizatie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Constructie demolata fara autorizatie

Buna seara,

Ce se poate face pentru a radia din Cartea Funciara o constructie ce a fost demolata in urma cu 6 ani, fara a avea autorizatie de demolare? Autorizatie de demolare nu se mai poate obtine!
Se face actiune in instanta prin care sa se constate ca imobilul a fost demolat?
Asa ma gandesc si eu, actiune in instanta, dar cineva (functionar primarie) spunea ca se poate face un proces verbal prin care se constata inexistenta cladirii si in baza lui se scoate din evidenta fiscala si ... probabil si de la cadastru.
Adeverinta de la primarie in care mentioneaza autodemolarea constructiei si un dosar de actualizare a informatiilor cadastrele. Luati legatura cu un cadastrist.