Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contractul de comodat imobil - titlu executoriu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contractul de comodat imobil - titlu executoriu?

Poate un Contract de Comodat sub semnatura privata cu data certa sa constituie titlu executoriu la incetarea lui chiar inainte de termenul maxim - in conditii prevazute in contract (de ex. cu preaviz sau la neindeplinirea obligatiilor asumate) daca acest lucru este redactat si asumat prin contractul insusi? Ce conditii trebuie sa fie indeplinite pentru a face posibil acest lucru. Daca da va rog sa ne dati un exemplu care poate duce la acest lucru. Multumesc.
- Contractul de comodat (inchiriere) este titlu executoriu pentru bani, daca este inregistrat la fisc sau daca este facut la notar.
- Pentru evacuare, trebuie hotararea instantei.
Comodatul e un imprumut fara bani.
La comodat, puteti cere inapoierea bunului cand doriti, chiar inaintea expirarii termenului fixat.
gi-jane2, moderator
:)) :)) Da corect, scuze .. cred ca nu am baut destula cafea dimineata ... imi vine sa rad de ce am scris .. scuze.
Deci ramane valabila doar propozitia a doua, cu evacuarea !
Prima propozitie este valabila la contractul de inchiriere (pe bani).
trandafir2, moderator
dar daca chiriasul nu mai sta efectiv in imobil ci are doar bunuri cum pot intra fara a incalca legea in posesia apartamentului si retinerea bunurilor ? (mentionez ca in contractul actualmente reziliat pt neplata exista un pact comisoriu de gr IV si drept de retentie asupra bunurilor in caz de neplata)
Cu ordin de evacuare in baza unei hotarari judecatoresti.