Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii pentru a beneficia de venit minim garantat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii pentru a beneficia de venit minim garantat sau alocatie sustinere familie

care este venitul net pe mebru de familie pentru a putea de neficia de venit minim garantat sau alocatie de sustinere familie?

va multumesc!
Din legea nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, Art. 4.
(1) Nivelul lunar al venitului minim garantat se raporteaza la indicatorul social de referinta, denumit in continuare ISR, si, incepand cu data de 1 iulie 2013, este de:
a) 0,271 ISR pentru persoana singura; 136 lei
b) 0,488 ISR pentru familiile formate din 2 persoane;
c) 0,684 ISR pentru familiile formate din 3 persoane;
d) 0,846 ISR pentru familiile formate din 4 persoane;
e) 1,009 ISR pentru familiile formate din 5 persoane;
f) cate 0,070 ISR pentru fiecare alta persoana peste numarul de 5 persoane, care face parte din familie, in conditiile prezentei legi

ISR=500 lei

Din Legea nr. 277/2010 privind alocatia pentru sustinerea familiei,
Art. 5. -
(1) Pentru familia prevazuta la art. 2 alin. (1), al carei venit net mediu lunar pe membru de familie se situeaza pana la 0,40 ISR inclusiv, cuantumul lunar al alocatiei, incepand cu luna iulie 2013, este stabilit prin raportare la indicatorul social de referinta, denumit in continuare ISR, dupa cum urmeaza:
a) 0,080 ISR pentru familia cu un copil;
b) 0,160 ISR pentru familia cu 2 copii;
c) 0,240 ISR pentru familia cu 3 copii;
d) 0,320 ISR pentru familia cu 4 copii si mai multi
(2) Pentru familia prevazuta la art. 2 alin. (1), al carei venit net mediu lunar pe membru de familie se situeaza peste 0,40 ISR si pana la 1,06 ISR inclusiv, cuantumul alocatiei, incepand cu luna iulie 2013, este stabilit dupa cum urmeaza:
a) 0,066 ISR pentru familia cu un copil;
b) 0,132 ISR pentru familia cu 2 copii;
c) 0,198 ISR pentru familia cu 3 copii;
d) 0,264 ISR pentru familia cu 4 copii si mai multi
(3) Daca din calculul in lei al alocatiei rezulta fractiuni in bani, acestea se rotunjesc la un leu in favoarea beneficiarului.”

Art. 6. -
(1) Pentru familia prevazuta la art. 2 alin. (2), al carei venit net mediu lunar pe membru de familie se situeaza pana la 0,40 ISR inclusiv, cuantumul lunar al alocatiei, incepand cu luna iulie 2013, este stabilit dupa cum urmeaza:
a) 0,130 ISR pentru familia cu un copil;
b) 0,260 ISR pentru familia cu 2 copii;
c) 0,390 ISR pentru familia cu 3 copii;
d) 0,520 ISR pentru familia cu 4 copii si mai multi
(2) Pentru familia prevazuta la art. 2 alin. (2), al carei venit net mediu lunar pe membru de familie se situeaza peste 0,40 ISR si pana la 1,06 ISR inclusiv, cuantumul alocatiei, incepand cu luna iulie 2013, este stabilit dupa cum urmeaza:
a) 0,120 ISR pentru familia cu un copil;
b) 0,240 ISR pentru familia cu 2 copii;
c) 0,360 ISR pentru familia cu 3 copii;
d) 0,480 ISR pentru familia cu 4 copii si mai multi
(3) Daca din calculul in lei al alocatiei rezulta fractiuni in bani, acestea se rotunjesc la un leu in favoarea beneficiarului.”

Art. 2 Legea nr. 416/2001
(1) In sensul prezentei legi, termenul familie desemneaza sotul si sotia sau sotul, sotia si copiii lor necasatoriti, care au domiciliul ori resedinta comuna prevazuta in actele de identitate si gospodaresc impreuna.
(2) Se considera familie si persoana care locuieste impreuna cu copiii aflati in intretinerea sa si se afla in una dintre urmatoarele
situatii:
a) este necasatorita;
b) este vaduva;
c) este divortata;
d) al carei sot/sotie este declarat/declarata disparut/disparuta prin hotarare judecatoreasca;
e) nu a implinit varsta de 18 ani si se afla in una dintre situatiile prevazute la lit. a)–d)
pentru o familie cu trei persoane cu urmatoarele venituri:
sotul: 885 lei net
copil: 42 lei
sotia: 0 lei

pentru ce tip de ajutor sa aplicam si care ar fi cuantumul?

Va multumesc!
885 + 42 = 927 lei
927 lei : 3 = 309 lei

In speta, alocatia pentru sustinerea familiei este de 0,066 ISR = 33 lei.
Pentru venitul minim garantat nu ne incadram? care ar fi cuntumul venitului minim garantat? Va multumesc!
Din legea nr. 416/2001 privind venitul minim garantat,
Art. 4.
(1) Nivelul lunar al venitului minim garantat se raporteaza la indicatorul social de referinta, denumit in continuare ISR, si, incepand cu data de 1 iulie 2013, este de:

c) 0,684 ISR pentru familiile formate din 3 persoane;

0,684 x 500=342 lei -Aceasta este suma veniturilor pe care ar fi trebuit sa o aveti pentru a va a incadra la venitul minim garantat.Dv aveti 927lei.