Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Procuror criminalist
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Procuror criminalist

Buna ziua, as dori sa aflu si eu mai multe informatii in legatura cu meseria de procuror criminalist, anume in ce consta, ce studii trebuie sa urmezi ca sa poti practica aceasta meserie. :D
Facultatea de Drept din Bucuresti, apoi examen la Institutul National al Magistraturii.
O sa aveti viata grea ca procuror. :)) Bafta!
trandafir2 a scris:

Facultatea de Drept din Bucuresti,

Oare numai la Bucuresti se poate face facultatea de drept ca sa ajunga cineva procuror criminalist?
La facultatea de drept din orice oras se tin cursuri despre orice tine de penal,civil, contencios administrativ,etc,si dupa ce studentul vede de ce e capabil,atunci se orienteaza spre cea ce vrea sa devina.
Deci nu e neaparat sa faca cineva dreptul la Bucuresti.
bine punctat Tarzan2012, este necesar urmarea unei facultati de drept nu conteaza unde o faci trebuie doar sa ai determinarea necesara si sa fii si autodidact.
trebuie insa mentionat ca nu se compara o universitate gen XXXXXXXX din cucuietii din deal, facuta si la ID, cu facultatea de drept din Bucuresti. este cunoscut faptul ca este una din cele mai bune facultati de profil din tara dar asta nu inseamna ca nu poti intra la INM daca urmezi cursurile altei universitati cum nici faptul ca daca urmezi cursurile Facultatii de drept Bucuresti nu iti asigura un loc la INM totul tine de capacitatea de invatare, asimilare si dorinta de a urma aceasta profesie.
in cazul in care vrei mai multe informatii cu privire la aceasta profesie intra pe site-ul ministerului public