Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata sau limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata sau limita de varsta

pentru mama nascuta 17 01 1960 are vechime curata 33 de ani 6 luni si 7 zile grupa 2 de munca 25 de ani 7 luni si 6 zile somaj 1 an si 8 luni . va mutumesc ! sper ca am dat informatiile necesare ::anii de grupa sunt cu 100%
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni (61/8 - 5/6 = 56 de ani si 2 luni);
- se adauga la stagiu de cotizare 6 ani si 3 luni (33/6 + 1/8 + 6/3 = 41 de ani si 5 luni).

3. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 56 de ani si 2 luni, in martie 2016.

4. Pensia anticipata se poate solicita la varsta de 56 de ani si 8 luni, deci nu mai este cazul deoarece la acea data este deja pensionata pentru limita de varsta.