Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Trecere la plata Impozitului pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Trecere la plata Impozitului pe profit

O microintreprindere depaseste plafonul de 65000 euro, cifra de afaceri, in luna septembrie 2013. De la ce data devine platitoare de impozit pe profit? Multumesc!
Buna ziua,

In termen de 30 de zile de la data depasitii cifrei de afaceri, aveti obligatia sa comunicati organelor fiscale fatul ca nu mai indepliniti aceasta conditie, prin depunerea unei declaratii de mentiuni(010).
Impozitul pe profit se cacluleaza de la inceputul anului iar impozitul datorat reprezinta diferenta dintre cel caculat si impozitul pe venitul microintreprinderilor platit in cursul anului.

Aceasta diferenta se declara in formularul 100 si se plateste.

Numai bine
Depuneti D 010 cu luare in evidenta de la 01.07.2013.
La calculul impozitului pe profit aferent trim.3 luati in calcul veniturile si cheltuielile dela 01.01.2013 sau 01.02.2013 dupa caz.La impozitul pe profit calculat la 30.09.2013 veti lua in calcul si impozitul pe profit platit pana la 01.07.2013 si in consecinta veti plati doar diferenta sau veti avea de recuperat.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil