avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modalitate calcul penalizari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modalitate calcul penalizari

Buna seara,

Am o nelamurire referitoare la modalitatea de calcul a penalizarilor si pentru asta va expun un exemplu.
Locatarul X plateste in 30.06 suma de 400 lei reprezentand restanta lunii martie
Pentru luna martie : data afisarii listei de intretinere :24.04
data scadenta: 02.05
din 02.05 pana in 31.05 sunt 30 de zile in care X este restant fara penalizari
din 01.06 pana in 30.06 are 30 de zile intarziere, care devin penalizabile (0.2% pentru fiecare zi de intarziere, respectiv 0.002*30*400 = 24 lei)
Administratorul sustine ca nu trebuie calculate penalizari intrucat luna martie o inchide din punct de vedere contabil la 31.05, iar daca pana atunci locatarul X nu a achitat restanta, nu ii mai calculeaza penalizari, indiferent cand achita el.

Acelasi administrator calculeaza penalizari unui alt locatar Y care achita restanta lunii martie in valoare de 260.81 lei in 27.06.Locatarul avand intarziere de 27 de zile, ii percepe 14.51 lei (!?).

Va rog frumos sa imi explicati si mie daca rationamentul administratorului este corect si legal, daca modul de calcul este cel de mai sus, intrucat mie mi se pare dubios.

Multumesc frumos si o seara buna,
Daca ati citit acel topic, cu o postare mai sus spun in 2010 exact ce spun si in acest topic, in care scriem acum.

In postarea la care va referiti e posibil sa fi gresit luna, acum nu stiu ce am avut in vedere atunci cand am scris.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalizari intretinere soso1986 soso1986 Sal, as vrea sa stiu daca se poate de la un expert contabil cum se calculeaza penlizarile la intretinere, am 2000 de lei de plata si administratorul mi-a zis ... (vezi toată discuția)
Calcul penalizari 1970 1970 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza corect penalizarile. Mentionez ca in A.G. am stabilit un procent de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere, ... (vezi toată discuția)
Penalitati Ganna Ganna Buna seara, as avea o nelamurire cu privire la modul cum se calculeaza penalitatile la asociatiile de proprietari. In urma unei adunari generale s-a hotarat ... (vezi toată discuția)