Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Detalii imputernicire - valoare imputernicire facuta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Detalii imputernicire - valoare imputernicire facuta de avocat

buna seara ! plec din tara o perioada , si vreau sa -i fac imputernicire fratelui meu sa ma reprezinte in absolut orice problema ... am un vecin care este avocat .. si mi-a zis ca imi face el imputernicirea pt fratele meu.. eu stiam ca se face la notar, dar el mi-a spus ca legea, ca si avocat, ii permite sa faca imputerniciri, ca face incheiere de autentificare si tot...este posibil asa ceva?este valabila imputernicirea ca si una facuta la notar?

multumesc
Cred ca dvs. puteti sa-l imputerniciti pe avocat. Sper sa nu gresesc:
Imputernicire avocaţială, înscrisul ce are semnificaţia legală de procură, prin care avocatul este împuternicit de client, în baza contractului de asistenţă juridică încheiat, să-l asiste/reprezinte în faţa instanţelor autorităţii judecătoreşti şi a altor organe de jurisdicţie, a organelor de urmărire penală, a autorităţilor şi instituţiilor publice, precum şi în faţa altor persoane fizice sau juridice şi/sau să exercite alte activităţi ce fac obiectul acestui contract. Semnarea î.a. de către client sau reprezentantul acestuia nu este necesară în situaţia în care forma de exercitare a profesiei de avocat atestă identitatea părţilor, a conţinutului şi data contractului de asistenţă juridică în baza căruia s-a eliberat împuternicirea. Semnătura avocatului şi aplicarea ştampilei pe î.a. nu sunt necesare în situaţia în care aceasta este semnată de către client sau reprezentantul acestuia.

emil6702 a scris:

Cred ca dvs. puteti sa-l imputerniciti pe avocat. Sper sa nu gresesc:
Imputernicire avocaţială, înscrisul ce are semnificaţia legală de procură, prin care avocatul este împuternicit de client, în baza contractului de asistenţă juridică încheiat, să-l asiste/reprezinte în faţa instanţelor autorităţii judecătoreşti şi a altor organe de jurisdicţie, a organelor de urmărire penală, a autorităţilor şi instituţiilor publice, precum şi în faţa altor persoane fizice sau juridice şi/sau să exercite alte activităţi ce fac obiectul acestui contract. Semnarea î.a. de către client sau reprezentantul acestuia nu este necesară în situaţia în care forma de exercitare a profesiei de avocat atestă identitatea părţilor, a conţinutului şi data contractului de asistenţă juridică în baza căruia s-a eliberat împuternicirea. Semnătura avocatului şi aplicarea ştampilei pe î.a. nu sunt necesare în situaţia în care aceasta este semnată de către client sau reprezentantul acestuia.

stiu si eu asta ..dar eu vb de acea imputernicire care se face de obicei la notar... ca fratele meu sa ma reprezinte oriunde este nevoie in lipsa mea ..
Procura v-o poate redacta un avocat insa ea nu are aceeasi valoare ca cea a notarului.

Nu va fi vorba despre o procura autentificata.

Conform legii avocaturii, avocatul atesta data, continutul si identitatea partii care semneaza actul.
gerberga a scris:

Procura v-o poate redacta un avocat insa ea nu are aceeasi valoare ca cea a notarului.

Nu va fi vorba despre o procura autentificata.

Conform legii avocaturii, avocatul atesta data, continutul si identitatea partii care semneaza actul.

va multumesc pt raspuns !
Discutabil, conform legii o poate duce la autentificat.
Oricum, important e pentru ce dati acea procura in mod concret si care e costul ei raportat la o procura pe care sa o trimiteti din strainatate la nevoie (cost de timp si bani). Caci daca nu aveti ceva concret in minte, ma tem ca poate fi inutila.