avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum trebuie sa te comporti cand te agreseaza oamenii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum trebuie sa te comporti cand te agreseaza oamenii legii...

Cum trebuie sa te comporti cand esti bruscat, lovit, amenintat de catre oamenii legii. Uneori sunt nebuni, bauti sau doar nervosi.

Exemplu:
[ link extern ]

Doar nu are sa stai sa-ti puna catusele ca asa li se [ editat] nu?


Interven?ie moderator:
Poate reu?i?i să vă exprima?i mai pu?in pătima?.Mul?umesc.
Ultima modificare: Vineri, 18 Octombrie 2013
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Cel mai recent răspuns: polloctav , utilizator 08:17, 18 Octombrie 2013
In opinia mea, intr-o astfel de situatie trebuie sa dai dovada de mult tact si calm, fara sa ridici vocea, sa soliciti sa mergeti toti cei prezenti la sectie pentru lamurirea situatiei. Daca ai consumat bauturi alcoolice este obligatoriu sa ai un comportament calm intrucat trebuie sa te gandesti ca si politistii chemati acolo sunt, probabil, la fel de speriati de ce se poate intampla. Daca vad ca tu esti calm si se pot intelege cu tine atunci nu vor actiona brutal si vor lamuri situatia mai repede si fara teama ca ar putea fi si ei loviti sau agresati.Gandestet-te ca si ei au familie....Ulterior, daca nu iti convine cum s-au comportat, poti sa faci plangere impotriva lor, cu atat mai mult cu cat ai filmat scena si cand stii ca tu ai avut un comportament calm si linistiti care nu induce la folosirea violentei....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie amenda politia ordine publica dreaminro dreaminro Am fost cu sotia legitima intr-un local public si am chemat 112,in urma unui conflict spontan avut cu persoane de la alta masa ...dupa care a venit politia,si ... (vezi toată discuția)
Contestatie amenda magie magie Buna seara.Am nevoie de un sfat,in data de 07.03.2013 vecinii mei au chemat politia pt ca erau\\"deranjati\\"de faptul ca parintii schimbau gardul comun,dupa ... (vezi toată discuția)
Mama mea este prizoniera in casa ei lumicle lumicle Buna ziua! Am probleme cu mama mea, care este obligata de tatal meu sa ia medicamente ce nu i-au fost prescrise de medic, in scopul de a-i induce o stare de ... (vezi toată discuția)