Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum trebuie sa te comporti cand te agreseaza oamenii ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum trebuie sa te comporti cand te agreseaza oamenii legii...

Cum trebuie sa te comporti cand esti bruscat, lovit, amenintat de catre oamenii legii. Uneori sunt nebuni, bauti sau doar nervosi.

Exemplu:
[ link extern ]

Doar nu are sa stai sa-ti puna catusele ca asa li se [ editat] nu?

Interven?ie moderator:
Poate reu?i?i să vă exprima?i mai pu?in pătima?.Mul?umesc.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
In opinia mea, intr-o astfel de situatie trebuie sa dai dovada de mult tact si calm, fara sa ridici vocea, sa soliciti sa mergeti toti cei prezenti la sectie pentru lamurirea situatiei. Daca ai consumat bauturi alcoolice este obligatoriu sa ai un comportament calm intrucat trebuie sa te gandesti ca si politistii chemati acolo sunt, probabil, la fel de speriati de ce se poate intampla. Daca vad ca tu esti calm si se pot intelege cu tine atunci nu vor actiona brutal si vor lamuri situatia mai repede si fara teama ca ar putea fi si ei loviti sau agresati.Gandestet-te ca si ei au familie....Ulterior, daca nu iti convine cum s-au comportat, poti sa faci plangere impotriva lor, cu atat mai mult cu cat ai filmat scena si cand stii ca tu ai avut un comportament calm si linistiti care nu induce la folosirea violentei....