Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vaduva veteran de razboi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vaduva veteran de razboi

Vaduvele veteranilor de razboi beneficiaza de ajutor de inmormintare,altul decit cel acordat de casa jud.de pensii?
In conformitate cu Legea nr. 44 din 01 iulie 1994 privind veteranii de razboi, precum si unele drepturi ale invalizilor si vaduvelor de razboi *** Republicata
ART. 17
Veteranilor si vaduvelor de razboi li se asigura in mod gratuit locuri de inhumare in cimitirele militare si civile sau incinerare, dupa caz. Veteranilor de razboi li se asigura funeralii cu onoruri militare, potrivit gradului avut la data decesului, conform reglementarilor in vigoare pentru cadrele militare active. Slujbele religioase se asigura gratuit de catre capelani in garnizoanele militare.