Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa- declansare faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa- declansare faliment

Sunt in procedura de insolventa, pe 28 ale lunii se va deschide procedura de faliment.
Detin un spatiu si un teren gajate la banca. Pe teren este o constructie care nu este gajata bancii.
Intrebare: In momentul falimentului banca isi va extinde gajul si asupra cladirii?

Sunt in procedura de insolventa, pe 28 ale lunii se va deschide procedura de faliment.
Detin un spatiu si un teren gajate la banca. Pe teren este o constructie care nu este gajata bancii.
Intrebare: In momentul falimentului banca isi va extinde gajul si asupra cladirii?

ASTEPTAM SI EU UN RASPUNS AVIZAT!!!

Buna ziua !

Ca sa va raspund strict la intrebare : verificati contractul de garantie cu banca si vedeti daca aveti vreun paragraf care spune ca oricarei constructii existente sau viitoare i se aplica prevederile din acel contract . In mod normal, daca ati ridicat cladirea ulterior contractului cu banca, n-ar fi trebuit sa construiti fara a avea acordul bancii, iar daca l-ati avut, s-ar putea sa isi fi luat prevederi suplimentare si pentru extinderea gajului. Repet, cititi contractul !
Pe de alta parte, fiind la executare, vanzarea oricum se va face bloc ( teren si constructie, nu pot fi vandute separat ), iar banca isi va incasa suma cu care s-a inscris in tabel din vanzarea lor, nu cred ca are nevoie de extinderea gajului....