Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prces verbal comisie paritara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prces verbal comisie paritara

Buna ziua,
Procesul - verbal al comisiei paritare sindicat-patronat are valoare juridica, sau este obligatoriu sa se faca act aditional la contractul colectiv de munca?
In acest caz procesul - verbal se poate ataca in instanta?
Multumesc,
Procesul-verbal cuprinde unele drepturi acordate angajatilor (acordarea de grupe de munca intru-un procent stabilit de conducere si nu cel real).
Tatal meu are cerere aprobata de consiliul de administratie pentru grupa de munca 28 ani in procent de 75%, iar ulterior (3 luni) cererii aprobate a aparut acest proces verbal prin care i se acorda 14 ani cu 60%. Serviciul resurse umane al societatii invoca acest proces verbal si nu cererea aprobata de consiliul de administatie, fiind mult inainte de acest proces verbal. Serviciul resurse umane a intarziat foarte mult emiterea adeverintei pana dupa aparitia acestui proces verbal.
catalin_007, utilizator
Procesul-verbal are valoare juridica doar ca mijloc de proba.

Daca in cuprinsul acelui proces-verbal cuprinde modificari la ccm la care s-a ajuns de comun acord, atunci va trebui incheiat un act aditional la ccm care se va inregistra la institutiile abilitate.

Procesul-verbal pentru ce se doreste a fi atacat in instanta?