Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrarea reducerilor comerciale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrarea reducerilor comerciale

Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi spune-ti cum sa inregistrez in contabilitate doua facturi de discount-uri primite de la furnizori:
-una care contine doar valoarea discount-ului -7.96 (-6.42 cu TVA -1.54);
-cealalta cu marfa in valoare de 1087.43 (876.95 cu TVA 210.48) si un discount de -44.08 (-35.55 cu TVA -8.53), deci valoarea totala a facturii este de 1043.35 (841.40 cu TVA 201.95).
Va multumesc!
OMFP 3055 sectiune 8
8.1.1. Evaluarea la data intrării în entitate
3) Reducerile comerciale acordate de furnizor şi înscrise pe factura de achiziţie ajustează în sensul reducerii costul de achiziţie al bunurilor.
(4) Reducerile comerciale primite ulterior facturării, respectiv acordate ulterior facturării, indiferent de perioada la care se referă, se evidenţiază distinct în contabilitate (contul 609 "Reduceri comerciale primite", respectiv contul 709 "Reduceri comerciale acordate"), pe seama conturilor de terţi.
(5) Reducerile comerciale pot fi, de exemplu:
a) rabaturile - se primesc pentru defecte de calitate şi se practică asupra preţului de vânzare;
b) remizele - se primesc în cazul vânzărilor superioare volumului convenit sau dacă cumpărătorul are un statut preferenţial; şi
c) risturnele - sunt reduceri de preţ calculate asupra ansamblului tranzacţiilor efectuate cu acelaşi terţ, în decursul unei perioade determinate.
(6) Reducerile financiare sunt sub formă de sconturi de decontare acordate pentru achitarea datoriilor înainte de termenul normal de exigibilitate.
Reducerile financiare primite de la furnizor reprezintă venituri ale perioadei indiferent de perioada la care se referă (contul 767 "Venituri din sconturi obţinute"). La furnizor, aceste reduceri acordate reprezintă cheltuieli ale perioadei, indiferent de perioada la care se referă (contul 667 "Cheltuieli privind sconturile acordate").

radumuresan, utilizator
1.este cazul in care factura de reducere este intocmita ulterior facturii cu achizitia marfii conform OMFP 3055/2009, punct 51, alin 4
"(4) Reducerile comerciale primite ulterior facturaƒrii, respectiv acordate ulterior facturaƒrii, indiferent de perioada la care se referaƒ, se evidentiazaƒ distinct in contabilitate (contul 609 "Reduceri comerciale primite", respectiv contul 709 "Reduceri comerciale acordate"), pe seama conturilor de terti."
401(Furnizori) = 609 (Reduceri comerciale primite) cu suma: 6,42 lei
4426 (TVA deductibil) = 401(Furnizori) cu suma: -1,54 lei (stornare)

2.este cazul in care factura cu marfa contine si reducerea :conform OMFP 3055/2009, punt 51, alin 3:
"(3) Reducerile comerciale acordate de furnizori inscrise pe factura de achizitie ajusteazaƒ in sensul reducerii costul de achizitie al bunurilor"
371 = 401 cu suma : 876,95-35,55=841,40 lei
4426 = 401 cu suma: 210,48-8,53= 201,95lei.

[ link extern ]

pagina 24
Va multumesc!
Raspunsul dvs mi-a fost de mare ajutor.