Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declarare factura cu taxare inversa deseu fier
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declarare factura cu taxare inversa deseu fier

Buna ziua.
Am emis o factura de vanzare deseu fier vechi, deci cu taxare inversa!
Cumparatorul a declarat-o in Declaratia 394, iar societatea noastra NU!!
Este corect ceea ce am facut?? Care-i baza legala, articolul in care spune ca trebuie declarata si de noi?
Cei de la ANAF care se afla in control la firma respectiva (cumparatorul) spun ca trebuie sa fie declarata si de noi!!
Multumesc anticipat!!
Buna ziua,

Potrivit instructiunilor de completare a declaratie 394, trebuie să conțină toate facturile care
au fost emise în perioada de raportare, inclusiv cele care au înscris ă mențiunea “taxare inversă“ sau “TVA la încasare”.

Precizez ca declaratia se depune pentru toate operatiunile taxabile in Romania. Faptul ca sunt aplicate masurile de simplificare prevazute la art.161 din CF, nu transforma operatiunea intr-un netaxabila.
In concluzie, organele de inspectie au dreptate: trebuia sa raportati facturile respective.
Gasiti aici intructiunile de completare a declaratie 394.
[ link extern ]

Numai bine