Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Nu am contabil; ce fac cu declaratiile?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Nu am contabil; ce fac cu declaratiile?

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, am ramas fara contabil si nu pot gasi un contabil in asa scurt timp pt depunerea declaratiilor de TVA si a celorlalte. Exista vreo procedura, un termen de amanare pana rezolv aceasta problema?

multumesc
Nu exista o astfel de procedura sau termen de amanare. Declaratiile trebuie depuse in termenul legal.
Pot fi depuse declaratii de catre administrator si daca gresesc sa poata fi rectificate? Ma gandesc ca nu sunt la zi cu toate procedurile fiscale si pot sa gresesc.
Cristink, utilizator
Da, pot fi depuse,fie la ghiseu, fie prin transmitere electronica daca detineti un certificat calificat. Atentie insa pentru decontul TVA nu se poate depune rectificativa. Eventualele erori sau omisiuni nu pot fi indreptate decat prin decontul lunii/trimestrului urmator.
Multumesc!
Buna ziua,

Legat de depunerea declaratiilor la ghiseu, pentru ca nu detin certificat, se salveaza .pdf pe o discheta sau se tiparesc declaratiile si se depun cu adresa catre ANAF?