Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Ce trebuie sa fac sa ajung membru CCECAR?
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Ce trebuie sa fac sa ajung membru CCECAR?

Buna ziua
ce trebuie sa faca un contabil autorizat sa devina membu CCECAR?
Multumesc
Detalii gasiti aici
[ link extern ]
analici a scris:

Buna ziua
ce trebuie sa faca un contabil autorizat sa devina membu CCECAR?
Multumesc

Potrivit OG 65/1994:

Art. 3. - (1) Accesul la profesia de expert contabil şi de contabil autorizat se face pe bază de examen de admitere, la care să se obţină cel puţin media 7 şi minimum nota 6 la fiecare disciplină, efectuarea unui stagiu de 3 ani şi susţinerea unui examen de aptitudini la terminarea stagiului.
(11) La cerere se pot înscrie direct la stagiu absolvenţii cursurilor de master, organizate de facultăţile de profil, pe baza protocoalelor de echivalare a disciplinelor de la examenele de master cu cele de la examenul de admitere în profesie, încheiate de universităţi cu Corpul Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.

Art. 5. - Se poate prezenta la examenul de admitere prevăzut la art. 3 pentru profesia de contabil autorizat persoana care îndeplineşte următoarele condiţii:
a) are capacitate de exerciţiu deplină;
b) are studii medii cu diplomă recunoscută de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului;
c) nu a suferit nicio condamnare, care, potrivit legislaţiei în vigoare, interzice dreptul de gestiune şi de administrare a societăţilor comerciale.

Aveti mai sus si linkul cu detalii in postarea anterioara.
Ioan Petru Butariu, Contabil