Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Ce se intampla cu actiunile mele detinute la o firma ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Ce se intampla cu actiunile mele detinute la o firma care a intrat in insolventa?

Detin niste actiuni la o firma (hotel), mentionez ca actiunile au fost cumparate de foarte multi ani, momentan am vazut ca firma este in insolventa, si monetan imobilul este deschis dar este alta firma cu acelasi nume+inca un nume.Intrebarea mea este ce se intampla cu actiunile mele?Nu mai au nici o valoare?
Daca societatea este in faliment, dvs. ca actionar, sunteti parte la pierderea suferita de aceasta.
Teoretic, daca in urma lichidarii sumele obtinute acopera datoriile, ceea ce ramane nedistribuit revine actionarilor conform procentului detinut din societate.
adelaida_07, utilizator