avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Diferenta de plata la TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Diferenta de plata la TVA

Buna ziua!
Am preluat contabilitatea unei firme si in balanta am sold la 4423 = 0, dar in fisa pe platitor, am de plata 700 ron. Ce nota contabila trebuie sa fac, la efectuarea platii, fara sa denaturez contul de TVA?
Daca fac numai 4423 = 5311 700, cum inchid 4423? Sa fac 6588 = 4423?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: LIVIU NISTEA , utilizator 14:34, 23 Octombrie 2013
Daca aveti posibilitatea de a verifica corectitudinea inregistrarilor in contabilitate si a deconturilor de TVA, veti constata de unde provine diferenta. Daca nu, solutia sugerata de dvs. este corecta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decont tva gabi.b gabi.b In balanta de verificare am soldul contului 4423 tva de plata 2400 care provine de la o factura emisa in luna decembrie 2011 si soldul contului tva de ... (vezi toată discuția)
Sold credit la 4423 cu minus dorinahd dorinahd Am urmatoarea situatie:la finalul lunii decembrie in balanta aveam sold final credit la contul 4423 suma de 102.25 dar in decont suma este rotunjita la 103.Am ... (vezi toată discuția)
Tva diferit fata de administratie dissy dissy Buna ziua Am preluat o societate care a fost suspendata 2 ani si am cerut fisa pe platitor de la administratie.In fisa la tva imi apare de recuperat 10500 iar ... (vezi toată discuția)