Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratii pe 0 pe ultimile 3 luni
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratii pe 0 pe ultimile 3 luni

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca o societate care nu are activitate pe iulie august si septembrie si trebuie sa dea declaratiile pe aceste 3 luni pe 0, exista vreo repercursiune, adica fiindca nu a avut activitate ultimile 3 luni sa fie scos vectorul fiscal sau..nu stiu orice altceva, dvs stiti mai bine. Multumesc.
Daca firma nu a avut activitate nu se modifica vectorul fiscal. Daca aveati obligatia depunerii lunare a unor declaratii pentru lunile mentionate si nu le-ati depus la timp, puteti sa le transmiteti si acum ,riscand o sanctiune( care poate fi un avertisment sau o amenda de 500 lei). Chiar si pe 0 aceste declaratii trebuiesc la termenele din vectorul fiscal.
Am de depus: declaratia 300 pt iulie aug. si sept.,
declaratia 100 pt martie, iunie si sept,
declaratia 112 pt aprilie - sept pt un angajat, ceilalti nu mai lucreaza din aprilie11

am aflat astazi cand am fost la Finante sa vad situatia firmei, pana acum am crezut contabila pe cuvant.
ca sa nu spun ca nu mai am timp sa fac pe contabila acum, nu numai ca nu sunt la curent cu toata legislatia.
Va rog sa nu ma judecati prea aspru, daca puteti sa-mi dati un sfat constructiv, va rog..
Primul pas care trebuie facut este transmiterea pana pe 25 oct a declaratiilor nedepuse.Daca dispuneti de semnatura electronica este relativ simplu, iar daca nu aveti, incercati depunerea la ghiseu pe CD. Multa bafta!