Forum Discuţii juridice Traduceri Traducere si legalizare acte studii
Discuție deschisă în Traduceri

Traducere si legalizare acte studii

care este calea de urmat in vederea traducerii si legalizarii actelor de studii superioare emise in Romania? procedura de traducere si legalizare poate fi efectuata de o alta persoana, in conditiile in care titularul documentelor este plecat din tara? multumesc.
Actele de studii trebuie vizate de Ministerul Educatiei, apostilate, traduse si legalizate in intregime de un traducator autorizat si legalizate la notar.
Procedurile de vizare pot fi realizate fara procura de sot, sotie sau rude de gradul 1, in caz contrar este nevoie de procura.
Pentru aplicarea vizei pe actele de studii, aveti detalii in linkul urmator: [ link extern ]
Apostilarea documentelor dupa ce au fost vizate, se obtine in baza unei procuri. Detalii aplicare apostila:
[ link extern ]
Pentru traducere si legalizare nu este nevoie de procura dar daca tot faceti pentru celelalte proceduri, puteti include in procura si acest demers.
L.C.
Laura Ciobeica, moderator