Forum Discuţii juridice Traduceri Aplicarea apostilei pe diplome de studiu traduse în ...
Discuție deschisă în Traduceri

Aplicarea apostilei pe diplome de studiu traduse în limba italianã - Cum se procedeazã legal?

Vreau sa traduc si sa legalizez 5 diplome de studii cum se procedeaza exact? Am fost la inspectoratul scolar de asemenea la Prefectura pentru Apostila, am fost la un birou de traduceri si mi sa spus ca trebuie sa pun si o alta Apostila pe langa traducerea legalizata si de la biroul de traduceri mi sa spus ca trebuie sa platesc 900 lei, mi se pare o suma destul de marisoara. Daca am diplomele doar cu Apostila Consiliului Judetean si de asemenea doar traduse si legalizate se pot lua in considerare ca nu as mai pune si a doua Apostila. Mentionesz ca le traduc in limba italiana. Va multumesc anticipat.
Diplomele trebuie vizate de ministerele de resort, apostilate, traduse si legalizate. Pentru ca traducerile diplomelor sa fie conforme si sa fie acceptate ca fiind fidele originalelor, trebuie apostilate in cele din urma de catre Camera Notarilor Publici.
Pe scurt, procedurile ar fi:
- vizarea actelor de studii la Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor din cadrul Ministerul Educaţiei şi Cercetării sau/şi la Ministerul Sănătăţii;
- apostilarea actelor de studii vizate la instituţiile de mai sus la Prefectura judeţului în care aveţi domiciliul;
- traducerea actelor de studii (cu cele două ştampile obţinute în primele două proceduri) în limba ţării în care acestea urmează a fi folosite; semnătura traducătorului (care trebuie să fie autorizat de către Ministerul Justiţiei pentru a efectua traduceri în limba respectivă) se legalizează apoi la orice notar public din România;
- apostilarea traducerilor actelor de studii

[ link extern ]
[ link extern ] /
[ link extern ]
L.C.