avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul fara salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul fara salariu

Buna ziua!
Am o nelamurire, si unde sa caut ajutor daca nu la aceasta comunitate de practicieni, care de atatea ori au sarit in ajutorul meu?
Intrebarea mea e una simpla: care e numarul maxim de zile de zile de concediu fara plata la care angajatul are dreptul intr-un an de zile? Intreb aceasta deoarece biroul unor parteneri au spus ca in noul Cod al Muncii a disparut limita de 90 de zile, atata timp cat ea nu este prevazuta in contractele colective de munca.
As dori sa imi spuneti daca e adevarat (pentru sistemul privat), si care e baza legala (lege, articol, alineat)
Va multumesc mult!
Ultima modificare: Joi, 24 Octombrie 2013
Mircea1990, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mircea1990 , utilizator 10:41, 24 Octombrie 2013
Art. 153 C.mun.
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Asadar, durata CFP trebuie sa fie prevazuta fie in ccm aplicabil , fie in reg.intern al angajatorului.
Multumesc pentru raspuns si pentru promptitudinea acestuia!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii manolacheflorentina manolacheflorentina cu cate zile de concediu fara plata poate fi pontat un angajat? (vezi toată discuția)
Concediu fara plata popanaid popanaid Buna ziua, La solicitarea angajatului, angajatorul poate acorda mai multe zile de concediu fara plata pentru rezolvarea unor probleme personale decat cele ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata jellena jellena buna seara! as dori sa stiu daca se poate acorda concediul fara plata pe o perioada mai mica decat un an, de exemplu 3 luni. (vezi toată discuția)