Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... PLANGERE PENALA PT. CALOMNIE SI INJURII, ABUZ IN ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

PLANGERE PENALA PT. CALOMNIE SI INJURII, ABUZ IN SERVICIU

Buna ziua.
Doresc sa stiu daca este vreun termen de depunere a unei sesizari penale, la PARCHET, plecand de la data cand a avut loc evenimentul?
La mine au fost mai multe evenimente, iar ultimul pe 04.10.2013!
Multumesc anticipat!
Termenul de 2 luni este pentru introducerea plangerii prealabile.
Acesta curge de la data la care persoana vatamata a cunoscut cine faptuitorul.
Acest termen este termen de decadere, ceea ce inseamna ca daca nu introduceti plangerea prealabila in interiorul acestui termen, sunteţi decazut din dreptul de a mai introduce plangerea prealabila, sau daca o introduceţi aceasta va fi respinsa ca tardiv introdusa.
Termenul de doua luni pentru introducerea plangerii prealabile curge de la data cand dvs aţi cunoscut cine este faptuitorul si nu de la data comiterii infractiunii.
Daca a trecut termenul de 2 luni in care puteti depune plangerea penala-nu este cazul dvs avand in vedere data precizata,totusi aveti posibilitatea unei actiuni in fata instantei civile pentru daune.

ynocentta, utilizator