Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plecare cu preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plecare cu preaviz

Doresc sa plec de la o firme si sunt sef de tura cu gestiune.Am inregistrat cererea de preaviz in data de 7.10.2013 si de atunci sunt in preaviz pana pe data de 01.11.2013 inclusiv, acestea fiind cele 20 de zile date de lege.
Cei de la firma vad ca nu doresc sa faca inventarul, iar eu am o garantie la ei, eu lucrand la aceasta firma de 5 ani.
Cand trebuie sa se faca inventarul, iar lichidarea cand poate fi luata, conform legii?
Daca nu se face inventarul, eu ce trebuie sa fac, ca sa-mi pot recupera banii retinuti din salariu, drept garantie?
Dice, utilizator
La data incetarii contractului dvs va trebui sa primiti urmatoarele acte:

Decizie de incetare
Raport din ReviSal
Adeverinta de vechime
Nota de lichidare

Daca pe nota de lichidare nu se trece nimic, atunci ei mai au un termen legal de 10 zile sa va spuna daca acei bani se vor retine sau nu.

Verificati in lege "raspunderea patrimoniala".
Danny84, utilizator
Normal nu este obligatoriu sa se faca inventarul in prezenta mea???
Eu de unde stiu ce se pot face in 10 zile?
1. Nota de lichidare nu are nicio valoare juridica si nici nu este reglementata intr-un act normativ emiterea acesteia.
Nici raportul din revisal nu are valoare juridica.

2. Raspunderea patrimoniala se angajeaza si fara a se emite o astfel de nota.

3. Entitatile au obligatia sa efectueze inventarierea cel putin o data in cursul exercitiului financiar pe parcursul functionarii lor, in cazul fuziunii sau incetarii activitatii, precum si in alte cazuri particulare prevazute de normele legale, cum ar fi:
a) la cererea organelor de control, cu prilejul efectuarii controlului, sau a altor organe
prevazute de lege;
b) ori de câte ori sunt indicii ca exista lipsuri sau plusuri în gestiune, care nu pot fi stabilite cert decât prin inventariere;
c) ori de câte ori intervine o predare-primire de gestiune;
d) cu prilejul reorganizarii gestiunilor;
e) ca urmare a calamitatilor naturale sau a unor cazuri de forta majora;
f) în alte cazuri prevazute de lege.

4. Predarea-primirea gestiunii de bunuri materiale se face intre gestionarul care preda si cel care primeste, pe baza dispozitiei scrise a conducatorului organizatiei socialiste. In dispozitiei se vor arata: gestiunea care se preda, numele si prenumele gestionarilor si ale persoanelor care, conform prezentei hotariri, participa la operatia de predare-primire, precum si locul, ziua si ora inceperii acestei operatii.

In cazul in care nu se efectueaza inventarierea si nu se intocmeste procesverbal, gestionarii sint obligati sa refuze predarea-primirea gestiunii.