Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cale de acces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cale de acces

sint obligata sa las cale de acces vecinului din spatele curtii daca acesta are 2 iesiri prin spate ?latimea terenului din fata casei mele este de 3m de la gard pina in peretele casei.de unde sa-i mai las si lui?acum el trece pe sub geamul si usa mea si nu pot sa ma folosesc de curtea mea absolut deloc pt ca spune ca e si a lui.zice ca are dreptul sa treaca si cu masina desi nu se poate practic ci s-ar deduce doar din latimea curtii de 3 m teoretic.el are deschidere la aceeasi strada principala prin lateral, numai ca da mai intai in parcarea blocului vecin care nu este oficiala decit teren stat.alta iesire e pe latura din spate pe toata lungimea ei la un teren gol si aleea de la bloc pe unde ies toti cei de la bloc la aceeasi strada principala.este posibil sa ies din indiviziune cu calea de acces care este prevazuta doar in schita mea cadastrala si nu este prinsa ca servitute in acte ?daca nu ce latime ar trebui sa aibe o cale de acces dscs terenul are o latime de 3m?pe ar trebui sa fie ca sa nu ma deranjeze prin fata geamului si usii mele?
sunteti obligata sa-i lasati o cale de acces doar atunci cand vecinul nu mai are o alta cale.
avokitten a scris:

sunteti obligata sa-i lasati o cale de acces doar atunci cand vecinul nu mai are o alta cale.
mai are 2 laturi de iesire.una e gardul din spate paralel cu poarta din fata care da intr-un loc gol si apoi in aleea blocului din spate,alee folosita de toata lumea cu piciorul pt a iesi la strada unde merg masinile.mai are una pe latura laterala din spatele casei unde cindva era o poarta pe care a blocat-o tot in terenul statului unde este acum spatiu verde neingradit care sa continua cu parcarea blocului imprivizata de altfel pt ca nu este asfaltata si unde este si iesirea cu aleea blocului tot la strada unde am eu poarta .practic ar fi aceeasi distanta la strada ,numai ca nu trece prin curte ci trece pe linga casa.ce inseamna cala publica?orice bucata de pamint sau numai strada circulata de masini?pina la urma isi poate amenaja sa intre cu masina din strada prin spatele casei doar ca le strica parcarea celor de la bloc.dar vecinul nu are masina si nici carnet avind vreo 65 ani si locuieste singur.eu am masina dar nu ma duc cu ea pina in fata usii si o las in strada.asta poate face si el ca toata lumea de la bloc.nu poate intra cu masina in curte nici daca ar avea sau daca ar vrea pt ca nu este loc de masina.ce inseamna cale publica pt ca nu am inteles din codul civil?
Ce istoric au cele doua proprietati si de ce acum s-a ivit conflictul?Vecinul are cumva o hotarare privind acordarea dreptului de superficie?Schita cadastrala e facuta cumva de primarie?Se mai obisnuieste ca Primaria sa "considere" ca trebuie atribuit un drept de superficie de la EA-putere, eludand faptul ca este un drept care ia nastere prin actiunea omului,respectiv cei doi proprietari.Presupun ca imobilul este o retrocedare,in care Primaria si-a bagat coada.
S-au mai vazut cazuri si s-au castigat in instanta, eliminandu-se aceste "drepturi" acordate fara fundament.
nu are nici o hotarire.nu e casa retrocedata.casele au ramas proprietate privata pe vremea lui ceausescu.mostenitorii care au vindut initial au vindut casa impartita in doua dar ci terenul in indiviziune si cota parte.nu au vrut sa imparta terenul pt ca aveau toti in spatele curtii magazie ,pivnita si wc in curte.asta era in 1972 cind a cumparat vecinul meu.eu am cumparat in 2002 cu schita cadastru impartit terenul si desenata o cale de acces in indiviziune.cei care mi-au vindut mie au cumparat si ei cu vreo 5 ani in urma tot asa cu schita cadastrala.asta a fost prima schita in care apare dezmembrarea terenului.am intrebat la cadastru si au zis ca dezmembrarea se facea dupa cum spuneau proprietarii,adica ei au povestit fiecare cum foloseau terenul si au impartit curtea lasind calea de acces spre folosul tuturor.cei din spate intrau pe poarta pe o alee de 90 cm si in continuare pe aceeasi alee cei din fata mergeau in spatele curtii la magazia lor.intre timp pivnita nu mai exista,iar wc-ul il foloseste numai cel din spate care oricum are alta locatie de atunci.eu venind de la bloc am mers pe principiul ca 2 vecini se impaca mai bine decit 15 pe o scara si imi convine sa fie curtea mai mare decit sa vad garduri.intre timp lucrurile s-au schimbat fiindu-mi imposibil sa mai convietuiesc cu vecinul din spate.el de fapt ocupind toata curtea si eu nimic.in fine acum l-am dat in judecata pt impartirea curtii el avind alte 2 laturi ale propr vecine cu statul adica iesiri la cale publica dar nu direct in strada principala ci bineinteles la o distanta de 20 m cit lungimea curtii.bineinteles ca actele lui de propr sint din 1972 neschimbate adica cu curtea in indiviziune si ale mele mai noi cu alee de acces de 90cm in indiviziune,restul fiind in propr exclusiva.el nu are intabulat nimic decit plateste impozit la fisc.la cadastru numai eu figurez cu schita.in proces a cerut anularea actiunii mele de granituire motivind ca terenul este in indiviziune.a cerut recunoasterea caii de acces din schita mea si impunerea indiviziunii intregului teren cum a fost din 1950 si anularea actelor mele ca fiind false.se contrazice in cereri..eu am cerut atunci iesirea din indiviziune a caii de acces raportindu-ma la actele mele de proprietate aratind dezmembrarea terenului.judecatoarea s-a pronuntat anulind inadmisibilitatea lui si cite a mai cerut si acceptarea granituirii si iesirii din indiviziune.asa am inteles de laavocata.ei cerusera si uzucapiune pe calea de acces care o folosesc de 30 ani.care de fapt o foloseau si altii.ce inseamna cale publica?trebuie neaparat strada?sau si alei,alte terenuri?
Bună ziua! Prin actele de mostenire, prin certificatul de mostenitor, prin sentință civilă, s.a hotărât sa ramana aleea comuna pt mine si fratii mei. Unul dintre frati care are casa in spate, ne.a îngrădit acest drept, construind fara autorizație un gard, motivand ca pana au trăit părinții a fost valabil. In niciun act nu se specifică acest aspect. Suntem nevoiți să ocolim pein altă grădină sa ajungem in spate la restul gospodariei. Intrebare: putem actiona la judecatorie actiunea de iesire di indiviziune pe motivele de mai sus? Fratele care ne.a ingradit mai are o poartă de intrare in gospodaria lui? Va multumesc! Gica Retevoescu 0755414521.