Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara - martora fara voie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara - martora fara voie

sunt pusa martora fara voia mea de catre o vecina care s-a certat cu concubinul ei acesta s-a purtat vulgar a filmat-o in timp ce faceau dragoste si a imprastiat cd prin toate cunostintele ei chiar si mie mi-a dat un cd .dupa o perioada l-a dat in judecata iar ea ma pune pe mine martora impotriva vointei mele .mentionez eu nu am vizionat acel cd doar il-am dat ei .nu vreu sa am de a face cu ceea ce s-a intamplat intre ei eu am rupt orice legatura cu ea .Am fost chemata la politie sa dau o declaratie ,acolo am spus ca nu stiu ce s-a petrcut si nu am spus nici despre cd ce trebuie sa fac daca voi fi chemata iar?
să vă mențineți prima declarație dată Poliției : altfel puteți avea de furcă cu legea.Orice ”presiune” ar veni din partea oricui : îmi mențin declarația dată în fața organelor de cercetare penală din ziua de . . ., atât declar, susțin și semnez.
Daca nu ati vizionat cd-ul declarati asa.
Plangerea penala e posibil sa vizeze alte aspecte decat cele legate de acesta insa depinde si de ce a facut plangerea.
Ca martor declarati numai ceea ce stiti sigur.
Doamna, un singur amanunt nu vi s-a explicat: calitatea de martor nu este un drept, o virtute pentru care puteti opta. Calitatea de martor genereaza obligatii. Nu se pune problema ca va pus cineva martor impotriva vointei dumneavoastra. Daca ati fost martor sunteti obligata sa va prezentati la solicitarea organelor judiciare, pentru a declara tot ceea ce stiti in legatura cu cauza. Aveti datoria, asa cum precizeaza codul de procedura penala, sa declarati tot ce stiti cu privire la faptele cauzei. Declaratia mincinoasa, in calitate de martor, se pedepseste cu privarea de libertate.
Au existat discutii pe forum si despre dreptul martorului de a nu declara nimic.Au existat mai multe opinii.
Si eu sunt de parere ca martorul nu are dreptul la tacere.