Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident cu masina cu numere expirate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident cu masina cu numere expirate

Buna. Am avut accident de masina, masina nu era a mea ci a prietenului meu, nu au existat victime insa problema e ca numerele erau expirate eu nestiind acest aspect. Am dat deja declaratii la politie toti cei care eram in masina, respectiv am si reparat gardul care lam stricat iar proprietarul nu a mai depus nicio plangere. Deocamdata permisul de conducere nu mi-a fost retinut, dar as dori sa stiu la ce sa ma astept. Mentionez si faptul ca in momentul in care sa produs accidentul masina a fost tractata afara din sant apoi am conduso mai departe pana la domiciliu politia afland abia ulterior de accident. Multumesc
Conducand un autoturism cu numere de inmatriculare expirate, echivaleaza cu faptul ca acesta nu era inmatriculat.Fapta constituie infractiune si se sanctioneaza conform legii.
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator