Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Posibil abuz politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Posibil abuz politie

Buna seara! Va rog daca se poate sa fiu lamurit si ajutat intr-o problema:Anul trecut am imprumutat masina unui prieten la rugamintea acestuia.Acesta,insotit de inca o persoana a facut accident cu ea,fara victime,rezultand pagube materiale si masina grav avariata,eu nefiind de fata.In urma accidentului acesta si-a luat angajamentul la postul de politie ca imi va repara masina.Am dus masina intr-un servis pentru reparatiile necesare.Cand am ridicat masina am realizat ca nu a fost reparata corespunzator ba chiar din cauza reparatiilor defectuoase mi se putea intampla o nenorocire! Am mers la servisul respectiv pentru a cere deviz de lucrari si a cere explicatii,la care am primit un raspuns arogant de la patronul servisului ca nu este obligat sa imi dea mie explicatii ce a lucrat la masina si ca devizul de lucrari l-a dat la baiatul care a produs accidentul,ba mai mult ca el este raspunzator de masina doar pana iese pe poarta servisului,jignindu-ma si vorbindu-mi foarte urat si amenintator.Am apelat la organele de politie locale unde mi s-a spus ca singura solutie este sa dau in judecata pe baiatul care a produs accidentul iar el la randul lui sa dea servisul respectiv in judecata! Iar in legatura cu faptul ca patronul servisului mi-a vorbit urat si m-a jignit l-au chemat pe acesta la postul de politie fara ca sa le dau eu numarul lui de telefon sau numele exact!Chiar si in postul de politie acesta mi-a vorbit pe un ton arogant,ba mai mult a spus ca de fapt el stie cine a condus autoturismul meu atunci cand a avut loc accidentul si ca la volan s-a aflat celalalt baiat care l-a insotit pe cel caruia i-am incredintat masina si ca acela nu avea permis de conducere.Politistul mi-a spus sa merg la baiatul care mi-a stricat masina si sa ii cer lui sa-mi arate devizul de lucrari si ca se va ancheta din nou cazul! Eu am plecat pentru a duce masina la alt servis pentru reparatiile necesare si l-am vazut pe patronul de la servis in masina cu baiatul care era impreuna cu cel caruia i-am dat masina cand a avut loc accidentul,adica cel care sustinea el ca a condus fara permis masina mea!Ulterior am aflat ca el l-a dus la postul de politie pentru a da declaratie!Si tot ulterior am aflat ca servisul respectiv nu avea autorizatie de functionare!Am primit citatie de la politie unde am fost citat pentru instigare la declaratii false! Politia ma acuza pe mine ca eu i-am instigat pe cei doi sa minta,sa declare ca cel cu permis a fost la volan cand defapt a fost cel fara permis de conducere,ceea ce eu nu am stiut pentru ca nu am fost impreuna cu ei,eu incredintandu-i masina la cel cu permis de conducere!Am dat declaratie si am semnat-o.La o saptamana am fost citat din nou sa ma prezint la politie la ora 20! Am fost intrebat daca imi sustin declaratia,am mai consultat-o odata si apoi mi s-a spus verbal ca peste doua zile sa ma prezint din nou! M-am prezentat din nou la termenul stabilit si mi s-a cerut sa dau proba de amprente!lAm cerut sa mi se explice pentru ce sa dau proba de amprente insa nu mi s-a raspuns. Apoi organele de politie mi-au cerut buletinul fara sa imi spuna pentru ce si sa astept afara,dupa care cand mi l-a adus inapoi avea niste pete negre pe el si bineinteles nu mi s-a explicat ce au facut cu el! Intrebarile mele sunt:s-a procedat legal ceea ce s-a intamplat in postul de politie? Cum pot sa imi recuperez costurile pentru reparatia masinii pe care le-am facut ulterior in alte servisuri? De ce mi se pare ca politia e mana in mana cu patronul servisului si ca incearca sa ma scoata pe mine vinovat de ceva? Va rog din suflet,cine poate sa ma ajute pentru ca nu stiu ce se mai intampla si nu stiu de ce imi miroase a coruptie!Va multumesc!
Cred ca cea mai buna solutie in cazul dvs. este sa va angajati un avocat care sa va reprezinte interesele si sa se asigure ca nu sunteti supus unui abuz.