Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihna

Cum se acorda concediul de odihna pentru cei incadrati cu 3 ore pe zi ?Proportional cu timpul lucrat sau integral.
in cazul contractelor de munca cu timp partial, durata concediului de odihna nu se raporteaza la numarul orelor lucrate, ci la numarul zilelor lucrate ..... raportarea zilelor de concediu se face la perioada lucrata (1 an calendaristic), si nu la numarul cumulat de ore lucrate in acest interval.
Codul Muncii prevede, ca regula generala, o durata minima de 20 (douazeci) de zile lucratoare pe an pentru concediul de odihna.

Art.106 (1) C.mun. : Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

In cazul contractelor de munca cu timp partial, (mai putin de 8 ore pe zi), durata concediului de odihna nu se raporteaza la numarul orelor lucrate, ci la numarul zilelor lucrate;

De exemplu : un salariat cu timp partial (sa zicem 4h/zi) care lucreaza intregul an calendaristic va beneficia tot de 20 de zile lucratoare de concediu pe an (la fel ca si un salariat care ar munci in respectivul an 8 ore pe zi), deoarece raportarea zilelor de concediu se face la perioada lucrata (1 an calendaristic), si nu la numarul cumulat de ore lucrate in acest interval. Asadar, chiar si in cazul in care salariatul respectiv ar munci doar cate 1 ora in fiecare zi pe parcursul unui 1 an calendaristic, numarul zilelor de concediu de odihna la care este indreptatit este tot de 20 (zile lucratoare).
Multumesc.