Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor pentru incalzire persoane \'\'in chirie\'\'
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor pentru incalzire persoane ''in chirie''

Buna ziua,
Am o casa la tara ,in care am gazduit o familie cu un barbat ,un copil de 3 ani si jumatate si o bunica. Toti cei trei au domiciliul trecut un cartea de identitate in satul respectiv , dar nu au nici un imobil pe numele lor.Au facut cerere la Primarie pentru ajutorul de incalzire si li s-a spus ca nu pot beneficia de asa ceva , deoarece nu au casa proprietate personala si ca pentru persoanele care stau "cu chirie" nu se poate acorda acest ajutor. Este normal?
Potrivit legislatiei in materie:
Titularul ajutorului pentru incalzirea locuintei
- reprezentantul familiei sau, dupa caz, persoana singura care indeplineste conditiile legale de acordare a ajutorului, care solicita acordarea acestuia si care poate fi, dupa caz: proprietarul locuintei, succesorul de drept al acestuia,
persoana care a instrainat locuinta in baza unui contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere sau cu drept de habitatie,
titularul contractului de inchiriere, comodat, concesiune al acesteia ori alt membru de familie major si imputernicit de proprietarul locuintei sau
de titularul contractului de inchiriere ori, dupa caz, reprezentantul legal al persoanei singure care nu a implinit varsta de 16 ani sau al persoanelor prevazute la art. 43 alin. (1) lit. b) si art. 178 lit. a) si b) din Legea nr. 287/2009, republicata, cu modificarile ulterioare;

beneficiarul ajutorului - familia sau persoana singura definite conform legii
familie - sotul, sotia, precum si alte persoane, indiferent daca intre acestea exista sau nu relatii de rudenie, care au acelasi domiciliu ori resedinta si/sau care locuiesc si gospodaresc impreuna, sunt inscrise in cartea de imobil si sunt luate in calcul la stabilirea cheltuielilor de intretinere a locuintei;

persoana singura
- persoana care a implinit varsta de 18 ani, care locuieste singura si nu se mai afla in intretinerea parintilor, precum si persoana cu varsta cuprinsa intre 16 si 18 ani, care locuieste si se gospodareste singura si are capacitate de exercitiu anticipata, potrivit prevederilor art. 40 din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicata, cu modificarile ulterioare;