Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Acces date e-mail
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Acces date e-mail

Buna seara,

In momentul in care un angajat pleaca din firma, conducerea poate avea acces dpdv legal la mail-ul fostului angajat. (ex mail: popescu.ion@societate.ro) sau fiind in nume personal se considera ca violare a intimitatii?

Exista o baza legala pt asemenea cazuri?

De asemenea exista o lege care sa faca referire la capacitatea angajatorului de a accesa date de pe calculatoarele folosite de angajati? Dar dpdv al supravegherii electronice?

Multumesc,
Daniel
Nu se considera violare a intimitatii, mailul trebuie folosit in interes de serviciu.
eu am lucrat ca bibliotecara in urma cu vreo doi ani si mi s-a dat acces la emailul fostei bibliotecare pentru a lua de acolo informatii/ documente de care aveam nevoie