Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare teren dobandit prin donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare teren dobandit prin donatie

vreau sa cumpar un teren dobandit prin donatie de fiica de la tatal sau. cum sa ma asigur ca nu va fi atacata donatia? sa imputerniceasca fiica pe tata si acesta sa incaseze pretul pe numele lui ca in caz ca el va ataca donatia sa se vada ca oricum el a luat banii? sa dea o declaratie tatal ca nu va ataca donatia? fiica e unul copil (sustine). donatia a fost facuta ca sa nu ceara cumva fiscul tva caci tatal a mai vandut inainte alte terenuri.
Nu este necesara un asemenea artifice, intrucat dvs incheiati contractual cu adevaratul proprietar, mai ales daca are intabularea facuta pe numele sau. Ca sa va asigurati totusi si impotriva anularii donatiei, cereti ca tatal vanzatoarei sa fie mentionat ca martor la incheierea vanzarii la notariat....success!
dar daca mai apare un copil de care nu stie tatal? acum sustine ca singurul copil e fiica.
Tatal nu mai are bunuri?
Cine stie ca va fi peste 10,20 sau 50 de ani? Noi raspundem la septa de acum.....de unde stiti ca nu veti avea si vreo sora sau chiar tatal are un frate necunoscut care dpreste sa imparta mostenirea parintilor lor comuni?
Scuze, stati ca m-am ametit... donatia facuta pentru fraudarea legii (a fiscului in cazul de fata) e nelegala si se poate desfiinta.

Fratii tatalui la ce ne intereseaza?