Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore de noapte

lucrez intr-o institutie publica cu tura de 12 cu 24 ,cum se calculeaza orele de noapte platite?va multumesc
1. Munca de noapte este munca prestata intre orele 22 seara si 6 dimineata.
Conform Codului Muncii, salariatul de noapte reprezinta dupa caz:
- salariatul care efectueaza cel putin 3 ore de noapte din timpul sau zilnic de lucru;
- salariatul care efectueaza munca de noapte in proportie de cel putin 30% din timpul sau lunar de lucru.

Salariatii care efectueaza munca de noapte beneficiaza fie de program redus cu o ora fata de durata normala a zilei de lucru (pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de noapte) fara ca aceasta sa-i afecteze salariul de baza; fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii in procent de 25% din salariul de baza in cazul in care a efectuat cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

2. Potrivit legii nr.284/2010 , aplicabila sectorului bugetar, :
Art. 17. - Personalul care, potrivit programului normal de lucru, işi desfăşoară activitatea in timpul nopţii, intre orele 22,00 şi 6,00, beneficiază pentru orele lucrate in acest interval de un spor pentru munca prestată in timpul nopţii de 25% din salariul de bază, dacă timpul astfel lucrat reprezintă cel puţin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.