Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident pe sens unic
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident pe sens unic

va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine daca accidentul este culpa comuna.
Eu eram parcat pe sens unic regulamentar pe sens unic perpendicular cu axul drumului, ma sui in masina si cand dau cu spatele ma loveste o masina care intrase pe interzis, in colt si imi strica bara spate si haionul. Suntem de vina amadoi?
Dvs. aveati obligatia de a va asigura la iesirea din parcare. Nu ati respectat aceasta obligatie. Celalalt conducator auto nu a respectat sensul de circulatie pe respectiva strada, circuland pe contrasens. Deci, este vorba de o culpa comuna.
mutumesc ca m-ati ajutat.