avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit nevoi personale - comision administrare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit nevoi personale - comision administrare

Am luat un credit de nevoi personale in anul 2009 de 20452lei,cu rata fixa,pe 10 ani.Rata totala lunara este de 443lei iar aceasta include si comisionul de administrare de 71,58lei.Din cate stiu nu se mai percepe comision de administrare,eu de ce inca mai platesc?Ce trebuie sa fac in acest caz?E normal ca in fiecare luna sa platesc comisionul de administrare?
Ultima modificare: Vineri, 1 Noiembrie 2013
maraz, utilizator
Cel mai recent răspuns: Stefan021 , utilizator 12:43, 5 Noiembrie 2013
de unde stiti ca nu se mai plateste comision de administrare ? e abuziv un comision de administrare calculat la valoarea initiala a creditului.
Doar instanta constata ca aveti clauze abuzive in contract.
Solicitati in scris bancii explicatii asupra acestui comision , o sa obtineti un raspuns in scris.
maraz a scris:

Din cate stiu nu se mai percepe comision de administrare,eu de ce inca mai platesc?Ce trebuie sa fac in acest caz?E normal ca in fiecare luna sa platesc comisionul de administrare?


Da este normal. Comisionul de administrarea creditului este legal din orice punct de vedere. Nu aveti nimic de facut.

In aniilor 2007-2010 banciile au jucat foarte mult cu cifrele. Ex: Dobanda mica, dar comision de administrare mare

Daca n-ar fi fost un comision de administrarea creditului in cazul dvs, banca poate ar fi oferit un credit la o dobanda mai mare.

Vedeti un exemplu:

1. Dobanda 5% pe an + 0,5% comision de administrare lunare = 11% (costul total)
2. Dobanda 9,8% pe an + 0,1% comision de administrare lunare = 11% (costul total)
3. Dobanda 11% pe an (fara comision de administrarea creditului) = 11% (costul total)

Asa au jucat banciile cu ofertele lor pe vremea respectiva.

Legea 288/2010 (care a aprobat/modificat OUG 50/2010) prevede (pentru credite noi) ca o banca poate percepe un singur comision de administrare (doar la credit sau pe cont curent) - o exceptie fiind daca este un cont de salariu sau un cont deja folosit inainte de acordarea creditului, banca poate sa percepe un comision de administrare la credit si pe cont curent.
Ultima modificare: Marți, 5 Noiembrie 2013
Stefan021, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comision de risc la credit bancar alexauto1 alexauto1 Buna ziua ieri am fost la banca (BRD) unde am un credit de nevoi personale fara giranti si fara garantie imobiliara, sa vad despre ce este vorba cu actul ... (vezi toată discuția)
Comision abuziv axiniaconstantin axiniaconstantin am un contract incheiat cu brd prin prima casa in noiembrie 2013. din cei aroximativ 290 € rata lunara aproximativ 50 € ... (vezi toată discuția)
Comision risc bancar antonia18 antonia18 Am primit de la Volksbank, o adresa oficiala prin care sunt chemata la banca pentru semnarea unui act aditional la un contract ipotecar pe 25 ani in care mi se ... (vezi toată discuția)