Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Corupere de minori
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Corupere de minori

Daca fata a plecat de acasa 3 zile iar tatal ei a depus plangere impotriva iubitului ei de 19 amandoi negand ca au intretinut relatii sexuale fara ca cineva sa aiba vreo dovada impotriva a ce au declarat ei se poate aplica vreo sanctiune?
Câţi ani are fata?
Dacă fata are peste 15 ani şi a existat consimţământul ei pentru întreţinerea de relaţii sexuale nu există infracţiunea de act sexual cu un minor.
15 ani are fata. In cazul acesta ce se poate face?
Dacă are 15 ani împliniţi nu este nicio problemă. După cum am spus, dacă a întreţinut relaţii sexuale cu ea şi aceasta a fost de acord, iubitului ei nu i se va întâmpla nimic.
la 15 ani, nu mai este minora???
Deci pot sa inteleg ca nu s-a incalcat nicio lege? Pt ca fetei i s-a spus ca au interdictie sa se intalneasca iar daca incalca regulile stabilite acesta este bagat la inchisoare