Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Facilitati Utilitate Publica?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Facilitati Utilitate Publica?

Buna ziua. Intrebarea la care nu gasesc raspuns si pentru care va solicit ajutorul este:
Dupa ce o organizatie nonguvernamentala a fost recunoscuta de Utilitate publica in baza OG nr. 26/2000, ce Facilitati are?
Mai exact.. de ce o organizatie ar depune dosarul pentru a fi recunoscuta ca de utilitate publica?
Statul ii asigura plata utilitatilor? Statul ii asigura salarile angajatiilor? care ar fi facilitatea de a fi recunoscuta ca fiind de utilitate publica?

Multumesc..
Nu exista nici o facilitate. Cu exceptia faptului ca poate primi in concesiune bunuri din proprietatea publica a statului (atentie nu sunt imobile, etc ce fac parte din proprietatea privata a statului). Cazurile sunt destul de limitate si doar ar presupune concesiunea unei faleze daca organizatia ar derula acolo un proiect de interes general sau colectiv (salvarea unei sprecii de pesti, etc)
O alta facilitate ar fi pentru scutirea impozitului pe publicitate pentru o serie limitata de domenii de activitate (sport, cultura, muzee si alte 2-3).
In principal nici una din aceste facilitati nu este relevanta.

Asa cum spune si titlul, utilitatea publica este o certificare de recunoastere a activitatii, un fel de sistem de certificare ISO.
Sunt mai multe teorii cu privire la avantajele fiscale pentru organizatiile de utilitate publica, mai in toate cazurile nu se recomanda facilitati fiscale directe.
Multumesc pentru raspuns.