Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... minimu pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

minimu pe economie

cat ii minimul pe economie?si cu cat ramai in mana dupa ce iti trage pentru cartea de munca?
HG nr.23/2013:
Art. 1. -
....
(2) Incepand cu data de 1 iulie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 800 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentand 4,74 lei/ora.

Salariul net este influentat de anumiti facori : valoarea sporilor acordate, tichete de masa, deducerea personala acordata.

De exemplu, fara aceste mentuni , salariul net ar fi 601 lei.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic