avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... minimu pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

minimu pe economie

cat ii minimul pe economie?si cu cat ramai in mana dupa ce iti trage pentru cartea de munca?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:26, 4 Noiembrie 2013
HG nr.23/2013:
Art. 1. -
....
(2) Incepand cu data de 1 iulie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 800 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentand 4,74 lei/ora.

Salariul net este influentat de anumiti facori : valoarea sporilor acordate, tichete de masa, deducerea personala acordata.

De exemplu, fara aceste mentuni , salariul net ar fi 601 lei.
[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 4 Noiembrie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul minim pe economie mihaela_1968 mihaela_1968 Buna ziua! As dori sa-mi spuneti si mie daca la calculul salariului minim garantat trebuie luate in calcul si tichetele de masa? Unde as putea gasi ... (vezi toată discuția)
Salariu angajare studii medii 600 ron? Alinush11 Alinush11 Buna ziua Apelez la dumneavoastra in speranta a fi lamurita intr-o problema.Am aplicat la un job de asistent manager la o firma de traduceri.In urma discutiei ... (vezi toată discuția)
Salariu corect (minim pe economie) ContSters292353 ContSters292353 Am o cunostinta de i-a ca salariu net 650 le pe luna normal completa este legal sau ar trebu marit pana la 750-800 lei? (vezi toată discuția)