Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

1) Cu cate zile inainte trebuie comunicata salariatului convocarea la cercetarae disciplinara?
2) Cercetrea disciplinara poate fi efectuata de o persoana care nu are atributii in acest sens stabilite prin fisa postului( chiar daca este director executiv si este seful ierarhic superior al salariatului cercetat) si nici nu a fost emisa o decizie de numire a comisiei semnata de catre administratorul societati?
3) In cadrul cercetari disciplinare salariatul este obligat sa dea nota explicativa sau comisia este obligata sa intocmeasca un proces verbal unde sa fie trecute abaterea pentru care salariatul este cercetat si probele aduse de catre acesta in apararea lui?
4)Daca la data,ora si locul cuprinse in convocare s-a prezentat doar salariatul care a asteptat timp de 4 ore si nu a fost prezenta nici o comisie si nici vreo persoana imputernicita cu cercetarea disciplinara este normal sa se emita in ziua urmatoare(05.11) o noua convocare pentru data de 06.11?
1) Cu cate zile inainte trebuie comunicata salariatului convocarea la cercetarae disciplinara?

Un astfel de termen nu mai este reglementat nicaieri . Numai in reg.intern sau in ccm aplicabil poate exista asa ceva.

2) Cercetrea disciplinara poate fi efectuata de o persoana care nu are atributii in acest sens stabilite prin fisa postului( chiar daca este director executiv si este seful ierarhic superior al salariatului cercetat) si nici nu a fost emisa o decizie de numire a comisiei semnata de catre administratorul societati?
Cercetarea disciplinara este efectuata de catre persoana desemnata sau de catre comisia constituita in acest sens de catre angajator.

3) In cadrul cercetari disciplinare salariatul este obligat sa dea nota explicativa sau comisia este obligata sa intocmeasca un proces verbal unde sa fie trecute abaterea pentru care salariatul este cercetat si probele aduse de catre acesta in apararea lui?

In cursul cercetarii disciplinare prealabile salariatul are dreptul sa formuleze si sa sustina toate apararile in favoarea sa si sa ofere persoanei imputernicite sa realizeze cercetarea toate probele si motivatiile pe care le considera necesare, precum si dreptul sa fie asistat, la cererea sa, de catre un reprezentant al sindicatului al carui membru este.
Ascultarea salariatului se finalizeaza prin "nota explicativa" pe care acesta o da. Audierea se consemneaza intr-un proces-verbal distinct, care contine intrebarile formulate de membrii comisiei si raspunsurile salariatului.
Cercetarea disciplinara prealabila se va finaliza cu un proces-verbal sau referat ori raport intocmit de comisia imputernicita; la acesta se ataseaza nota explicativa a salariatului.

4)Daca la data,ora si locul cuprinse in convocare s-a prezentat doar salariatul care a asteptat timp de 4 ore si nu a fost prezenta nici o comisie si nici vreo persoana imputernicita cu cercetarea disciplinara este normal sa se emita in ziua urmatoare(05.11) o noua convocare pentru data de 06.11?
Procedura trebuie sa fie reglementata la nivel de angajator. Nu mi se pare corecta o astfel de convocare.