avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cum opresc difuzarea slujbelor religioase in boxe ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cum opresc difuzarea slujbelor religioase in boxe externe?

Ca in multe alte localitati din tara noastra, si la noi a inceput cu un an in urma sa urle boxele din turnul bisericii ortodoxe in asa hal, incat la peste 300m in dormitorul nostru vibreaza geamurile. Nenumarate rugaminti si discutii, chemarea politiei, discutii cu protopopul ce raspunde de zona, nu au dus la rezolvarea acestei probleme. Preotul din turnul galagios a inceput sa "monteze" localnicii impotriva noastra si a tuturor celor care au avut curajul sa spuna ca sunt deranjati de zgomot, unii nefiind ortodocsi au dreptul sa nu fie stresati si obligati sa asculte ritualurile acestei biserici. Cum putem rezolva problema asta? Este un gest provocator de stres, nedorit, mai nou au inceput si amenintarile directe cum ca ne scoate din localitate, ne "pune cu botul pe labe" si altele... Va rog, foarte serios, dati un sfat in acest sens si eventual sa ne reprezentati in procesul care sa aduca un ordin judecatoresc pentru demontarea boxelor din turn. Multumesc anticipat. Cu respect:Showmaster #-o
In cazul in care vei alege 666, sunt dispus sa contribui la inchirierea unui sistem de sonorizare adecvat si 1/2 din cuantumul amenzii. Cum ar spune bisericosii, o fac pentru linistea si multumirea sufleteasca :D
Stimabile, aveti o problema cu musulamii - vad! Daca nu ati sti, acolo e religie nationala... La noi, tara fiind multiculturala si cu mai multe religii, nici una dintre ele de stat, este alta situatie. P e de alta parte vorbesti de parca iti doresti sa se intample asa ceva. As fi foarte curios cum ai reactiona cand la fiecare slujba incep sa iti vibreze termopanele si pentru a te intelege cu familia trebuie sa urli in propria casa.... Daca tot nu stii, decat sa vorbesti in gol, stai in fata oglinzii si vorbeste nene.... Avem dreptul la liniste, sa ne alegem religia dorita, si in alte tari este caz penal daca un popa face asa ceva! Ce ar fi daca toate bisericile ar face la fel? Crezi ca ai mai pune intrebarea daca mi-ar place la musulmani? Ca sa intelegi mai clar: ar fi harmalai si nici una din slujbe nu le-ai intelege,ar fi ca la balamuc! Alte biserici insa isi respecta concetatenii si nu fac abuzuri de acest fel. Ca sa intelegi, ca poate nu stii nemergand la biserica, astia de la noi, ortodocsii scot scaunele la licitatie anuala fara facturi, multe servicii le taxeaza dupa fata clientului, tot fara facturi, vorbesc prostii si invrajbesc oamenii, etc... Toate sunt repetate la nesfarsit, toate sunt in absoluta contradictie in ce incearca sa ne invete (cand nu-s beti sau prosti) preotii. Stii proverbul vechi: nu face ca popa, fa ce zice! NU ma mir... Pe de alta parte, in secolul XXI sa ascult niste cretini urland cica melodic dupa un prieten imaginar, este prea mult! Apropo, ca sa fie mai clar: am urmat cursurile teologice si de atunci m-am scarbit vazand ce ne invata sa facem, cum sa manipulam si inselam oamenii cu nonsalanta.... Motiv pentru care nu am urmat acea profesie, caci e clar ca nu se poate numi Chemare... Deci pentru final: aveti sfat util, va intereseaza sa ne reprezentati careva in instanta sau nu?! De asta suntem aici, sa cautam rezolvari, nu sa batem campii, ca de asta merge asa prost totul in tara! Vorbe-n vant, fara rezultat. Repet: concret si clar: caut sa gasesc ăe cineva sa ne reprezinte in instanta! Daca nu pentru asta raspundeti, raspundeti degeaba.... Merci Tarzan, dar din pacate varianta ta cade... Cu deosebita consideratie fata de cei care-si fac treaba bine: Showmaster
showmaster a scris:

Repet: concret si clar: caut sa gasesc ăe cineva sa ne reprezinte in instanta! Daca nu pentru asta raspundeti, raspundeti degeaba....


Inainte sa aruncati cu pietre in cei ce v-au raspuns competent si din punct de vedere legal, va sfatuiesc sa cititi si regulamentul acestui forum!!!

Daca doriti sa gasiti pe cineva sa va reprezinte in instanta, atunci accesati sectiunea : "cauta consultant" aplicati filtrul de cautare pentru judetul dvs. si contactati direct unul dintre consultantii-avocati din acea sectiune.

Repet: cititi sau recititi regulamentul acestui forum!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zgomot clopote ora 6.00 sce76 sce76 Buna ziuaocuiesc intr.un mic oras armenesc,in apropiere unei catedrale armenesti ,unde in fiecare zi la orele6,12,20 se difuzeaza inregistrarea unor clopote, ... (vezi toată discuția)
Preotul ortodox i-a spus bunicii că nu va aproba înmormântarea ei lângă bunicul, unde are concesionat locul de veci, pentru că s-a pocăit. ce pot face ca să-l conving atunci când va sosi momentul? wazz wazz Buna ziua Bunicul meu a fost ingropat in cimitir ortodox acum 25 ani. Bunica mea are si ea loc de veci langa el tot de atunci. Ieri popa i a spus ca nu va ... (vezi toată discuția)
O biserica de cartier deranjeaza zilnic linistea comunitatii klehus klehus In urmca cu aproximativ 1 an de zile in dreptul cladirii in care am domiciliul s-a daramat un parc pentru copii pentru a se construi o biserica fara a intreba ... (vezi toată discuția)