Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Certificat stagiu de cotizare la fondul de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Certificat stagiu de cotizare la fondul de somaj

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti de unde/ cine elibereaza "certificatul de stagiu de cotizare la fondul de somaj" in cazul in care solicitantul are domiciliul in Ilfov, comuna Sn. iar angajatorul (fostul) are sediul in Bucuresti sector 1.
Pe pagina AJOFM - Ilfov am vazul ca se cere acest certificat pe langa celelalte doc.:
- CI - orig. + copie
- acte de studii, calificare - original + copie
- certif. cas. (daca este cazul)
- adv eliberata de organul financiar teritorial - daca realiz. sau nu venituri
- adv medicala "apt de munca" - medic familie
- carnet de munca - orig. + copie
- Adv. conf. anexei 26 (norme metod. Lg. 76/2002)
- decizie incetare CIM
1. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 18.
(1) In vederea certificarii stagiilor de cotizare si a stabilirii dreptului la indemnizatie de somaj, angajatorii au obligatia de a elibera persoanelor carora le inceteaza raporturile de munca sau de serviciu o adeverinta din care sa rezulte baza lunara de calcul al contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj, stabilita potrivit titlului IX 2 «Contributii sociale obligatorii» din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru fiecare luna din ultimele 12 luni, inainte de data incetarii raporturilor de munca sau de serviciu, pentru care acestia au retinut si au virat la bugetul asigurarilor pentru somaj contributia individuala prevazuta la art. 27 din lege si au platit contributia datorata de angajator prevazuta la art. 26 din lege, potrivit modelului prevazut in anexa nr. 26, precum si, dupa caz, urmatoarele:
a) daca inregistreaza debite la bugetul asigurarilor pentru somaj;
b) perioada pentru care nu s-au platit contributiile la bugetul asigurarilor pentru somaj si suma aferenta acestei perioade;
c) daca se regasesc in una dintre situatiile prevazute la art. 34 alin. (2) din lege.

2. Asadar angajatorul dvs. va elibereaza adeverinta cu stagiul de cotizare la somaj (Anexa 26) care va foloseste la Agentia de Somaj pentru aprobarea si calculul indemnizatiei de somaj.

Multumesc frumos Dl Tudor Valeriu
Stiam ca angaj elib adv cf. anexei 26 la norme, dar iara ce scrie pe pagina AJOFM Ilfov la sectiunea Informatii utile:
Actele necesare pentru solicitarea indemnizatiei de somaj:
• actul de identitate (original si copie);
• certificat de nastere, casatorie ( original si copie);
• acte de studii si calificare (original si copie);
• carnetul de munca (original si copie);
• adeverinta eliberata de angajator, conform Normelor Metodologice de aplicare a Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor de somaj aprobate prin HG 174/2002 modificata si completata (Anexa 26);
certificatul de stagiu de cotizare la fondul de somaj
• adeverinta medicala, din care sa rezulte ca este (apt de munca) sau alte restrictii medicale;
• adeverinta pentru veniturile impozabile eliberate de organele financiare teritoriale
• dosar cu sina.

Pe langa adv cf. Anexei 26, ei cer si acest certificat de stagiu de cotizare.
Acest certificat nu stiu de unde se obtine.

Se pare ca se cere in cazul in care solicitantul indm de somaj are dom. in Ilfov si sediul angaj. este in alta localitate.
ela-ela, utilizator
1. Aceste certificate se emit de catre AJOFM.

2. - Cred si eu ca se solicita numai in cazul in care contributiile la somaj au fost virate in alt judet decat acela in care domiciliaza somerul.
- Daca la dvs. nu este cazul, nu depuneti acest certificat.
Acest certificat trebuie eliberat de AMOFM Bucuresti ,deoarece unitatea la care ati lucrat este inregistrata in Bucuresti.
In acest sens, adresati-va AMOFM Bucuresti ,pentru eliberarea certificatului.