Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul efectiv
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul efectiv

buna ziua, va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza indemnizatia de somaj? se stabileste in functie de salariul minim brut pe tara de acum(800lei), sau nu? ori este raportata la ISR(500lei)? astept raspuns urgent!!! multumesc.
Legea nr.76/2002 prevede, in acest sens:
Art. 45. - (1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
.....
c) la data incadrarii in munca, conform legii, pe perioada determinata de cel mult 12 luni;
......

(3) Repunerea in plata, dupa suspendarea in conditiile alin. (1) lit. b), c), e)-i) si k), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai tarziu de 30 de zile calendaristice de la data incetarii situatiei care a condus la suspendare.