Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contributie de asigurare pentru accidente de munca si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contributie de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale datorate de angajator

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale datorate de angajator in cazul in care avem o societate cu sediul de baza cu un cod CAEN, iar punctul de lucru al acestei societati are alt cod CAEN.
Se calculeaza contributia cu procentul aferent sediului de baza sau se calculeaza separat pe sediul de baza si se insumeaza cu cel calculat pentru sediul secundar.
Mentionez ca procentele de calcul aferente codurilor CAEN sunt diferite.

Multumesc,
Tariful de risc pentru accidente de munca si boli profesionale, corespunzator codului CAEN al activitatii principale a unei companii, s-a modificat incepand din 1 iunie 2013. In functie de acest tarif de risc se calculeaza contributia pentru accidente de munca si boli profesionale datorata de angajator bugetului asigurarilor sociale de stat.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...