Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatii necesare functionare magazin alimentar si ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatii necesare functionare magazin alimentar si piese auto

Ce autorizatii sunt necesare pt.functionarea unui magazin alimentar si al unuia de piese auto(inclusiv ulei,antigel)?De la primarie,mediu,salubrizare,SSM,pompieri...(presupun)?
Se obtin autorizatiile pe baza de declaratie de la registrul comertului si o autorizatie de la primarie.

Este relativ simplu si rapid.

Mergeti la birourile unice la aceste institutii sau la consultanti/avocati.

Va trebui sa organizati raioane diferite cu gestiuni diferite. Nu le puneti toate pe acelasi raft ca luati amenda.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic
"Autorizatiile pe baza de declaratie de la registrul comertului" ce inseamna,mai exact?La RC am declarat pe propria raspundere ca indeplinim anumite conditii.E suficient ca am declarat asta sau se scot si autorizatii de la fiecare in parte?
Am consultat un avocat,care ne-a facut actele la RC,dar nu ne-a zis nimic dupa ce ne-a dat actele,nici macar de autorizatia de la primarie...

Aveti un certificat constatator de ORC care contine 4 autorizatii: DSP, DSV, APM, ITM, daca aveti sediul sau pct lucru in sediul magazinului in care functionati.

Pe langa aceste autorizatii, aveti obligata sa obtineti un aviz de la primaria de sector, in functie de unde aveti sediul.

Daca vreti un raspuns clar, includeti un link cu autorizatia de la ORC si spuneti mai clar ce vreti sa faceti?

Ati inchiriat spatiul ulterior infiintarii firmei? Sunt doua adrese diferite sau aceeasi adresa.
Ce destinatie a avut spatiul inchiriat?

Oricum, aveti obligatia legala de a afisa la vedere publicului aceste autorizatii si certificatul de inmatriculare.

AK
Am deschis PL ulterior infiintarii firmei,unde va functiona un magazin alimentar.Inca n-am ridicat certificatul constatator de la RC.
Certificatul de la ORC contine deja 4 autorizatii.
Mai trebuie doar un aviz de la Primarie.

Alberto Kurtyan