Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatia somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatia somaj

Buna ziua, Pentru o persoana care a fost angajata cu contract de munca pe durata determinata, la data ajungerii la termen a contractului de munca, persoana in cauza poate beneficia de indemnizatie de somaj? Care este baza legala? Multumesc
Da are dreptul la indemnizatie de somaj daca are lucrate 12 luni in ultimele 24 de luni.
Legea 76/2002, art.17(1) si Normele de aplicare a leii 76/2002, art.5 lit.a)
:Art. 5. - Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile ulterioare;