avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Recuperare de datorii - chitanta de mana
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Recuperare de datorii - chitanta de mana

Buna ziua, am o mare problema, va rog sa-mi spuneti si mie ce se mai poate face!
am de recuperat o suma mare de bani pe care i-am dat sub forma de imprumut pe 2 chitante "de mana" aceleiasi persoane. O sa va spun cam ce exact este scris in aceste chitante:
Una dintre ele este tastata la calculator, si semnata de mana de mine si de persoana in cauza plus alti doi martori.
Subsemnata x domiciliata...adresa...buletin....ma angajez sa inapoiez suma de 9600 euro primita de la ....Adrian (eu)...in data de 17.12.2008.
si dedesupt semnaturile noastre si ale martorilor!
A doua este scrisa de mana de persoana care a primit banii de la mine si semnat de amandoi, si pe langa asta mai este pusa stampila firmei ei, nu ca ar fi avut vreo implicatie firma in treaba asta, dar am zis ca nefiind martori ar putea demonstra ca nu este falsificata, in caz de vreo problema:
Angajament de plata
Prin prezenta, subsemnata X posesor al C.I......ma angajez sa platesc lunar, incepand cu ianuarie2009 pana in luna iulie 2009 suma de 12000 euro , in transe egale, lui adrian(eu)C.I.....
Data si Semnaturile.


Din acesti bani am primit 4500 euro. Termenele de plata au fost depasite cu mult!
Va rog sa-mi spuneti si mie ce as putea sa fac sa-mi recuperez acesti bani!
Va multumesc anticipat, o zi buna!
Cel mai recent răspuns: Evelina Minulescu , Avocat 15:18, 4 Aprilie 2009
Aceste chitante pot fi considerate un inceput de dovada scrisa. Va trebui sa faceti o actiune in pretentii fata de debitoare. Succes!
Deci in principiu nimeni nu poate sa-mi dea o explicatie mai exacta!???
adrian_bra a scris:

Deci in principiu nimeni nu poate sa-mi dea o explicatie mai exacta!???


Deci in principiu ma jigniti. Imi cer scuze ca am indraznit sa va raspund. Nu se va repeta greseala mea.#-o
Ultima modificare: Vineri, 3 Aprilie 2009
ContSters42249, utilizator
Mai exact decat v-a raspuns Brom nu prea vad.
Inscrisurilor respective le lipseste un element obligatoriu: mentiunea "bun si aprobat" pentru suma respectiva. Asta nu inseamna ca nu le veti putea folosi, ci doar ca ele vor valora numai inceput de dovada scrisa, nu contract de imprumut.

Puteti cere in instanta inapoierea sumei restante, insa veti timbra la valoarea ceruta.

Alte discuții în legătură

Refuz rambursare imprumut Docu Docu Ma confrunt cu urmatoarea speta: i-am imprumutat \"prietenului meu\" o suma de bani si acum refuza sa-mi ramburseze imprumutul. Nu am nicio dovada ca i-as fi ... (vezi toată discuția)
Am dat bani in imprumut. ii mai pot recupera? deeaSB deeaSB Am dat bani ( 1500 Euro) in imprumut la o \" prietena\". Acum un an de zile.Banii erau dintr-un credit de nevoi personale. M-a tot dus cu vorba ca mii da, ... (vezi toată discuția)
Model dovada de plata pt pensiei alimentara xguard xguard Ajutati-ma si pe mine va rog frumos in urmatoarea problema:-am divortat acum 1an si 3luni si din momentul in care am primit hotararea de divort am inceput sa ... (vezi toată discuția)