Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Refuz rambursare imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Refuz rambursare imprumut

Ma confrunt cu urmatoarea speta: i-am imprumutat "prietenului meu" o suma de bani si acum refuza sa-mi ramburseze imprumutul. Nu am nicio dovada ca i-as fi dat acei bani (martori, chitanta de mana). Problema a inceput in momentul in care am solicitat sa-mi inapoieze o parte din bani. Ulterior, am aflat, ca de fapt "prietenul meu" era casatorit. Am doua inregistrari pe telefon in care el refuza sa-mi restituie banii. Se poate face ceva? Multumesc.
Buna ziua,

evident, daca nu puteti proba acest raport juridic atunci nu puteti face nimic in instanta.
Asadar trebuie sa lucrati asupra acestui aspect. In principiu, in situatia data ar trebui sa aveti un inscris sau macar un inceput de dovada scrisa. Daca insa erati super apropiati atunci s-ar putea incerca o imposibilitate morala de constituire a unui inscris dar tot tb sa aveti niste martori. Incercati sa faceti o discutie in prezenta unui tert care sa nu va fie ruda sau afin si care ar putea apoi veni ca martor.

av. Boncu