Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu aferent timp 2h
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu aferent timp 2h

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati intr-o mica problema : trebuie sa angajez o persoana cu timp partial 2h . Care este salariul minim care se poate acorda aferent acestor ore? Va multumesc!
Salariul negociat impartit la 4
Se acorda salariul conform functiei si studiilor persoanei, proportional cu timpul lucrat, de ex.daca pentru studii superioare i s-ar fi cuvenit 1200,la 8 ore, pt.2 ore 300.Daca este functia de baza se aplica deducerea personala de baza, daca nu, nu se deduce.
Multumesc frumos pt raspunsuri! Pentru un referent resurse umane cu studii superioare care ar fi salariul minim la 2h / zi?
Daca postul este prevazut pentru studii superioare atunci salariul va fi de minim 1200/4=300 lei, cum v-a spus si colega mea mai sus.
Daca postul este prevazut pentru studii medii atunci salariul va fi de minim 720/4=180 lei.
Deci nu conteaza ce studii are candidatul ci ce studii sunt prevazute pentru postul respectiv.
Va multumesc frumos pt amabilitate si raspunsuri! =D>